پسته فندقی

شاید شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید با دادن مبلغی مشخص تعداد بیشتری پسته بخرید در واقع پسته فندقی به دلیل انس بالایی (معیاری برای سنجش اندازه و وزن پسته) که دارد برای خرید به صرفه تر بوده و به همین دلیل است که پسته فندقی در بازار پسته دارای محبوبیت فراوانی است. در واقع شما با خرید یک کیلوگرم پسته فندقی تعداد بیشتری پسته نسبت به یک کیلوگرم پسته کله قوچی دریافت می کنید و این تنها دلیل خرید و محبوبیت پسته فندقی در بازار جهانی نیست، در واقع پسته فندقی محبوبیت فراوانی در ایران دارد و بخش اعظمی از صادرات ایران را تشکیل می دهد. همچنین پسته فندقی مصرف زیادی در صنعت شیرینی پزی دارد. از ویژگی های پسته فندقی می توان به طعم فوق العاده، شکل زیبا، مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد.

پسته فندقی؛ پسته ای ریز و مقرون به صرفه

پسته فندقی یک پسته محبوب در استان کرمان است، به صورتی که 55 تا 60 درصد باغات پسته این استان را تشکیل می دهد. پسته فندقی نسبت به سایر ارقام پسته دارای اندازه کوچکتر و ریزتری می باشد. این پسته به خاطر ظاهر ریز و فندق مانندی که دارد، به پسته فندقی شهرت یافته است.

پسته فندقی بیشتر در استان کرمان و در شهرستان های سیرجان و رفسنجان تولید می شود، اما در برخی از مناطق مختلف کشور نیز این رقم پسته یافت می شود. پسته فندقی کرمان از لحاظ کیفیت در ایران و جهان حرف اول را می زند. ویژگی بارز پسته کرمان بیشتر مربوط به موقعیت جغرافیایی این استان و میزان فاصله و ارتفاع از سطح دریا است که موجب شده پسته کرمان دارای طعمی متفاوت از سایر پسته ها و دارای شهرتی جهانی باشد.

پسته فندقی نسبت به سایر پسته ها، ارزانترین رقم پسته می باشد. دلیل پایین بودن قیمت آن نسبت به ارقام دیگر، شکل ریز و حجم بالای تولید و صادرات آن است. به همین دلیل، پسته فندقی بیشترین میزان صادرات پسته از ایران را تشکیل می دهد. پوست پسته فندقی به طور طبیعی به رنگ کرم روشن است.

طعم خوب و مقرون به صرفه بودن از دلایل محبوبیت پسته فندقی 

مغز خوشمزه، شکل کروی و گرد پسته فندقی آن را برای تزیین انواع شیرینی پسته ای مناسب کرده است. همچنین به علت مقرون به صرفه بودن نسبت به انواع پسته، برای استفاده در شیرینی هایی مانند مسقطی، گز و در صنعت بستنی سازی نیز از پسته فندقی استفاده می شود.

اقتصادی بودن پسته فندقی را می توان به ریز بودن دانه های آن نسبت داد. اندازه کوچک پسته فندقی باعث می شود در هر کیلوگرم 1000 تا 1100 عدد دانه پسته وجود داشته باشد، که آن را برای آجیل های خانگی و میهمانی هایتان مناسب می سازد.

ارسال در واتساپ
EnglishIran